
Niezły pomysł na letni, romantyczny wieczór, dzięki wyrazistemu pięknu kujawskiejprzyrody. Od wielu lat pasażerów chętnych na podróż po największej polskiej rzece zabiera łódź “BAS”. Niewielka, biało-pomarańczowa, z gustownym baldachimem. W przyszłości, po poważnym rozbudowaniu prowizorycznej przystani na 710. kilometrze Wisły, takich jednostek będzie więcej.

Wszechstronnie wyposażony obiekt przeznaczony do krzewienia kultury fizycznej. Hala o wymiarach 44×27m może służyć miłośnikom siatkówki, szczypiorniaka, koszykówki, futsalu, tenisa stołowego, badmintona i tenisa ziemnego. Działa również siłownia, szatnie i zaplecze sanitarne. W trakcie roku szkolnego, w godzinach 8-16 hala służy przede wszystkim uczniom.

Ogólnodostępna część wojskowego ośrodka uzdrowiskowo-rehabilitacyjnego. Wizyta tutaj pozwala zrelaksować się w miłej atmosferze lub popływać z bardziej sportowym zacięciem. Basen rehabilitacyjno-szkoleniowy jest wyposażony w szereg urządzeń do hydromasażu, można też skorzystać z jacuzzi, łaźni i sauny. Z kolei część sportowa ma 20m długości i 4 wydzielone tory.

Unikat w skali europejskiej, a nawet światowej. Prawosławną świątynię w stylu zauralskim zbudowano w 1894 r. Przy stawianiu zabytku nie użyto ani jednego gwoździa. Cerkiew wzniesiono na planie prostokąta, ma 3 części - kruchtę, dla wiernych i ołtarzową, oddzieloną imponującym ikonostasem. Godna uwagi jest rozbudowana ornamentyka, zwłaszcza przy oknach.

Rezydencja głowy państwa, wybudowana w połowie lat ‘30 XX stulecia niedługo po pobycie Ignacego Mościckiego w uzdrowisku. Ironicznym zrządzeniem losu przeważającą większość czasu stał pusty, wysocy urzędnicy państwowi rzadko się tu zatrzymywali. Neoklasycystyczny dworek niszczał, aż do rewitalizacji w latach 2002-03. Otworzono tu też małe muzeum.

Jeden z elementów oferty w ciechocińskim Szpitalu Uzdrowiskowym nr 4. Wprawdzie basen jest niewielki (13,5×6,7 m), to nie o zjeżdżalnie czy masujące dysze w tego typu obiektach chodzi. Głównym atutem są korzystnie wpływające na zdrowie i samopoczucie właściwości wodysolankowej wypełniającej nieckę. Dodatkowo przy basenie działają dwie sauny - parowa i fińska.

Świątynia katolicka w stylu neogotyckim, wybudowana na przełomie XIX i XX stulecia. Zastąpiła niewielką kaplicę w Parku Zdrojowym, która spłonęła w pożarze hali spacerowej. Kościół poważnie ucierpiał w trakcie obu wojen światowych, a w latach 1984-89 został znacznie powiększony. Wyróżnia się marmurowymi ołtarzami i amboną, galerią i filarami z metalu.

Najpiękniejsza alejka spacerowa w mieście, od 1934 r. zachwycająca kolejnymi kolorowymi kompozycjami, układanymi z setek tysięcy najróżniejszych kwiatów. Misterny projekt takiego zaaranżowania zieleni to pomysł Zygmunta Hellwiga. Do barwnego pokazu swoje trzy grosze dorzuca multimedialna, dysponująca 64 dyszami i zaawansowanym oświetleniem fontanna windsorska.

Jeden z najpiękniejszych zabytków uzdrowiskowej zabudowy w Ciechocinku. Łazienki nr 4 choć od zawsze przeznaczone dla kuracjuszy, architektonicznie mogą kojarzyć się z dawnymi rezydencjami możnych arystokratów. Od początku XX w. doskonale zachowały się m.in. zdobione girlandami elewacje i pełen kunsztownych dekoracji hol. Dziś jest to Szpital Uzdrowiskowy nr 1.

Zabytkowy obiekt uzdrowiskowy, wybudowany w 1830 r. w stylistyce klasycystycznej. Aktualnie dużą jego część stanowi muzeum, gdzie interesujące eksponaty prezentują dawne sposoby warzenia soli i historię rozwoju kujawskiego kurortu. Co więcej w warzelni wciąż trwa produkcja soli spożywczej oraz wykazujących lecznicze właściwości ciechocińskiego ługi i szlamu.

Wyjątkowo wystawny biurowiec, wybudowany w 1910 r. wg projektu A.Mazurkiewicza. Piękny, neobarokowy budynek był również nowym mieszkaniem ówczesnego dyrektora zakładu zdrojowego. Dziś urzęduje tu administracja uzdrowiska w Ciechocinku. Sam obiekt przyciąga wzrok wieloma dekoracjami - od wydatnego dachu począwszy, przez okiennice i jońskie kolumny, aż po fasadę.

Zespół czterech obiektów przeznaczonych do uprawiania szlachetnego, “białego sportu”. Każdy, oczywiście pełnowymiarowy kort, dysponuje systemem sztucznego oświetlenia. Podłoże? Ceglasta, czerwona mączka. W pomieszczeniach socjalnych, urządzonych w zabytkowej kręgielni, mieszczą się szatnie i wypożyczalnia sprzętu: rakiet, piłek i wyrzutnię do treningów.

Główny, największy (19 ha powierzchni) i niebywale piękny park w uzdrowisku. Został założony w latach ‘70 XIX stulecia. Zapewnia szeroką paletę opcji na wypoczynek: od spacerów po urokliwych alejkach i podziwiania niezwykłej roślinności oraz małej architektury, przez korzystanie z uroków Pijalni Wód Mineralnych i stylowej muszli koncertowej, aż po grę w tenisa.

Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (czerwiec) to niezwykle popularny i najstarszy w regionie festiwal folklorystyczny. Odbywa się od 1972 r. w Ciechocinku w Muszli Koncertowej, w Parku Zd...

„Znów spotkały się cygańskie drogi, roztańczony kolorowy świat, nasze pieśni z serca wam dajemy, dla Cygana każdy jest jak brat” – brzmią słowa hymnu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury R...

Festiwal Operowo-Operetkowy sprawia, że Ciechocinek przez kilka wrześniowych dni oddycha najwspanialszą muzyką.Odbywa się w Teatrze Letnim (wówczas wstęp jest płatny) oraz w Muszli Koncertowej i Sa...

Najciekawsza architektonicznie część uzdrowiskowego zespołu zakładów przyrodoleczniczych, dziś funkcjonująca jako elegancki hotel SPA. Piękny neoromański kompleks z elementami klasycyzmu, wybudowany w latach 1910-12, swoim wyglądem przypomina poznański Zamek Cesarski. Uwagę przyciągają ryzality, na rogach zwieńczone blankami, a w centrum trójkątnym szczytem.

Są oni nie tylko dobrzy w ćwiczeniach bojowych, wspinaniu się po drabinie, biegu z przeszkodami, czy walce z ogniem, ale i muzykowaniu. Strażacy zaskakują mieszkańców uzdrowiska i jego gości podcza...

Jego istnienie i popularność pokazują, że często tam, gdzie powszechnie wydaje się, iż jest miejsce wyłącznie na cierpienie i żal, znajduje się również przestrzeń na wielką radość i zachwyt. Ogólno...

Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków w mieście, będący dumnym świadectwem długich tradycji miejscowego uzdrowiska. Pijalnia Wód Mineralnych w Ciechocinku została ukończona w 1881 roku, prace toczyły się podług projektu Edwarda Cichockiego. Drewniany budynek reprezentuje styl szwajcarski, jego wizytówką są bogato zdobione ażurową koronką elewacje.

Stylowa ozdoba przy wejściu do ParkuZdrojowego, a równocześnie ważna konstrukcja przemysłowa. Słynny “Grzybek”, zaprojektowany w 1926 r. przez J. Raczyńskiego, stanowi obudowę dla źródła nr 11, skąd wydobywana z podziemi solanka trafia ostatecznie do tężni. Część wody wydostaje się jednak na powierzchnię, co zapewnia okolicznym spacerowiczom zdrową inhalację.

Ciechocinek i jego okolice wyśmienicie nadają się do uprawiania jazdy rowerowej, nawet przez mniej wprawnych rowerzystów. Teren jest lekko pofalowany i poza paroma wyjątkami, brak w nim większych p...

Zabytkowa świątynia kultury, wzniesiona oryginalnie wyłącznie z drewna w 1891 roku. Secesyjny obiekt, jeden z trzech takich na kontynencie, miał pierwotnie 6 lóż z 240 miejscami, jednak już po dekadzie teatr trzeba było znacznie rozbudować. Repertuar tworzyły głównie komedie, operetki i opery. Ciechocińska scena ożyła ponownie w 1998 r. i ma się bardzo dobrze.

Piękna ozdoba Parku Tężniowego, jedna z wizytówek uzdrowiska w Ciechocinku. Zaprojektowany przez Zygmunta Hellwiga kwietnik powstał w 1934 r. - czasomierz działa dzięki mechanizmowi zbudowanemu przez inż. J.Hibnera, ukrytemu pod ziemnym nasypem. Zegar jest częścią projektu stworzenia miasta-ogrodu, w ramach którego powstały też wielkie kwiatowe dywany.

Całkiem rozbudowany kompleks SPA ciechocińskiej kliniki uzdrowiskowej, udostępniany także gościom z zewnątrz. Do wyboru są w sumie 3 baseny: niewielki zewnętrzny, nastawiony na wodną gimnastykę solankowy oraz główny, w którym można rekreacyjnie popływać i oddać się rozmaitym masażom. Ofertę ośrodka uzupełniają m.in. sauny, solna grota inhalacyjna oraz siłownia.

Obiekt sanatoryjny, dostępny również dla chętnych z zewnątrz - ale tylko przez 2-3 godzinki dziennie, od 18:00. Niecka, głęboka na 1,5 metra, ma 72 m² powierzchni. Przy takich wymiarach (12×6 m) basen przeznaczony jest przede wszystkim do ćwiczeń rehabilitacyjnych i pływania rekreacyjnego. Ruch i wysiłek wydatnie sprzyjają z leczniczych właściwości solanki.

Świetny i popularny teren do spacerów i rekreacji, zwłaszcza że jest niemal jednością z Parkiem Zdrowia, położonym po drugiej stronie Tężni nr 1. Są tu i piękne alejki ze zróżnicowaną szatą roślinną, i ogródek jordanowski z nowoczesnym placem zabaw, i rozmaite obiekty sportowe. Park Tężniowy utworzono w 1875 r., wcielając w życie rady dra Tytusa Chałubińskiego.

Zabytkowy kompleks trzech wielkich, drewnianych tężni w których odparowuje się solankę. Miejscowe źródła miały zrekompensować Polsce stratę kopalni w Bochni i Wieliczce, zagarniętych w I rozbiorze przez Austrię, jednak budowa tężni rozpoczęła się dopiero w 1824 roku. Każda ma niemal 16m wysokości, razem ponad 1740m długości, wspiera je ok. 7tys. dębowych pali.

Tak naprawdę to rozbudowany kompleks sportowy, w którym park linowy stanowi bodaj największą atrakcję. Na specjalnych, kilkunastometrowych słupach przygotowano 3 trasy z wieloma przeszkodami i trudnymi wyzwaniami. Alternatywą są 3 przyjazne nowicjuszom ścianki wspinaczkowe. Uzupełnieniem oferty rekreacyjnej są 4 korty tenisowe z dwoma różnymi nawierzchniami.

Piesze wędrówki po okolicach Ciechocinka są jak klucze otwierające przed piechurami coraz to nowe horyzonty. W dodatku nikomu za nic nie trzeba płacić. Wystarczy tylko wyruszyć w drogę. Poznanie ma...

Gospodarstwo agroturystyczne, w którym bardzo istotne jest funkcjonowanie ośrodka jeździeckiego. Nauka podstaw (m.in. na lonży i po maneżu) oraz przeznaczone dla bardziej zaawansowanych terenowe jazdy, oferowane przez Stajnię Pod Tężniami, zapewniają niepowtarzalne wrażenia - zarówno dzięki znacznej liczbie koni, jak też malowniczym krajobrazom nad Wisłą.

Położony na skraju pięknego lasu - od niedawna również niedaleko ruchliwej autostrady - ośrodek jeździecki. Przyjazny początkującym, a także osobom niepełnosprawnym. Rancho “Pod Olszyną” posiada certyfikat kat. II, przyznawany przez Polski Związek Jeździecki. Dodatkowo gospodarze proponują przejażdżki bryczkami, konnymi tramwajami, kuligi i strzelnicę.