Fontanna Grzybek

Jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Ciechocinka, nierozerwalnie związany z pobliskimi tężniami. Unikalna fontanna wcale nie jest wyłącznie oryginalną ozdobą przy wejściu do Parku Zdrojowego, tylko kluczową dla działania uzdrowiska instalacją przemysłową.

Popularny “Grzybek” stanowi bowiem obudowę głębokiego na ponad 400 metrów odwiertu, za pomocą którego pozyskuje się lecznicze solanki. Fontanna mieści się nad tzw. źródłem nr 11. Właśnie stąd bezcenna woda pompowana jest do wielkich tężni. Część solanki trafia jednak na powierzchnią, zapewniając spacerowiczom intensywną inhalację jodem.

Fontannę “Grzybek” zaprojektował Jerzy Raczyński, a jej budowę ukończono w 1926 roku. Od tego czasu instalacja była kilkukrotnie przebudowywana i rekonstruowana. Dzisiejsza konstrukcja jest nieco wyższa od oryginalnej, stoi też w miejscu oddalonym od pierwotnego o kilka metrów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Stylowa ozdoba przy wejściu do ParkuZdrojowego, a równocześnie ważna konstrukcja przemysłowa. Słynny “Grzybek”, zaprojektowany w 1926 r. przez J. Raczyńskiego, stanowi obudowę dla źródła nr 11, skąd wydobywana z podziemi solanka trafia ostatecznie do tężni. Część wody wydostaje się jednak na powierzchnię, co zapewnia okolicznym spacerowiczom zdrową inhalację.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy