Kwietny zegar

Wrażenie przebywania w mieście-ogrodzie potęguje w Ciechocinku zegar kwietny i kwietny dywan zaprojektowane przez architekta ogrodów Zygmunta Hellwiga, twórcy koncepcji Ciechocinka właśnie jako miasta-ogrodu.

Zegar znajdujący się na rogu ulic Tężniowej i Warzelnianej powstał w 1934 r. Jego tarczę tworzą wysadzane każdego roku kwiatowe kompozycje składające się z kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Wskazówki zegara pokazujące zawsze aktualny czas, napędzane są elektrycznym mechanizmem autorstwa inżyniera Hibnera, ukrytym pod ziemią.

Założony w tym samym czasie kwietny dywan ciągnie się wzdłuż ul. Nieszawskiej, przed dawnymi Łazienkami III. Każdego roku cieszy oczy przechodniów inną kompozycją kwiatową, która najbardziej ujmująco prezentuje się w pełni lata.

Na obsadzenie dywanu zużywa się rocznie ok. 120 tysięcy sadzonek roślin. Jego obwódkę stanowi trawnik z formowanymi krzewami żywotnika.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Piękna ozdoba Parku Tężniowego, jedna z wizytówek uzdrowiska w Ciechocinku. Zaprojektowany przez Zygmunta Hellwiga kwietnik powstał w 1934 r. - czasomierz działa dzięki mechanizmowi zbudowanemu przez inż. J.Hibnera, ukrytemu pod ziemnym nasypem. Zegar jest częścią projektu stworzenia miasta-ogrodu, w ramach którego powstały też wielkie kwiatowe dywany.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy