Łazienki nr 4

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Od dłuższego czasu kuracjuszom i mieszkańcom Ciechocinka znany jako Szpital Uzdrowiskowy nr 1. Niezależnie od obowiązującej nazwy, ten zabytek pozostaje jedną z architektonicznych wizytówek miejscowości.

Łazienki nr 4 bardzo łatwo pomylić z dawnym, XVIII-wiecznym pałacem jakiegoś wyjątkowo zamożnego arystokraty. Tymczasem stylowy budynek, oryginalnie łączący cechy klasycystyczne z barokowymi, wybudowano ok. 1903 roku dla celów stricte balneologicznych. Na elewacji dodatkowo uwypuklono zarys każdego elementu, liczne są także zdobienia w kształcie girland. Jeszcze piękniej przystrojone są wnętrza, szczególnie główny hol, wypełniony kunsztownymi sztukateriami, malowidłami i fantazyjnymi balustradami. Autorem projektu był J. Majewski.

Aktualnie wykonuje się tutaj m.in. zabiegi borowinowe, kinezy- i fizykoterapeutyczne, rozmaite hydromasaże oraz procedury z użyciem solanek, np. gimnastykę w basenie wypełnionym leczniczą wodą.

Mini przewodnik

Jeden z najpiękniejszych zabytków uzdrowiskowej zabudowy w Ciechocinku. Łazienki nr 4 choć od zawsze przeznaczone dla kuracjuszy, architektonicznie mogą kojarzyć się z dawnymi rezydencjami możnych arystokratów. Od początku XX w. doskonale zachowały się m.in. zdobione girlandami elewacje i pełen kunsztownych dekoracji hol. Dziś jest to Szpital Uzdrowiskowy nr 1.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja