Park Tężniowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Prawdopodobnie ulubione miejsce na przechadzki wśród mieszkańców Ciechocinka i odwiedzających słynne uzdrowisko turystów. Z uwagi na wiele uroczych zakątków, piękną zieleń, mnóstwo możliwości aktywnej rekreacji oraz bliskie sąsiedztwo pięknych - a przy okazji zapewniających zdrową inhalację - tężni solankowych.

Park Tężniowy założono w 1875 roku, najprawdopodobniej po sugestiach ze strony doktora Tytusa Chałubińskiego - słynnego lekarza, pioniera przyrodolecznictwa i popularyzatora Zakopanego. Początkowo funkcjonował tutaj wyłącznie malutki ogród spacerowy, a z czasem zielony teren rozrósł się do 6 hektarów. Z oczywistych względów znaczącą część drzew wokół alejek stanowią rośliny słonolubne: m.in. srebrnolistne wierzby pachnące, czerwone buki, sofory, miłorzęby czy lipy. Znakiem firmowym parku jest słynny zegar kwiatowy - jeden z największych takich w Europie.

Park Tężniowy stanowi praktycznie jedną całość z Parkiem Zdrowia, założonym ok. 1932 roku. Te dwa tereny oddziela od siebie Tężnia nr 1 - ale w drewnianej budowli jest przynajmniej jedno przejście. 30-hektarowy Park Zdrowia jest bardziej ukierunkowany na rekreację - jego chlubą był niegdyś solankowy basen termalny, od wielu lat opuszczony (ale są poważne plany jego odnowienia). Dziś można tutaj skorzystać m.in. z ogrodu jordanowskiego z placem zabaw, siłowni terenowej, czy wielofunkcyjnego boiska (piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka) ze sztuczną trawą. W pobliżu znajduje się także miejski stadion, wykorzystywany zarówno do rozgrywek piłkarskich, jak też imprez kulturalnych. Obiektami sportowymi zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechocinku.

Mini przewodnik

Świetny i popularny teren do spacerów i rekreacji, zwłaszcza że jest niemal jednością z Parkiem Zdrowia, położonym po drugiej stronie Tężni nr 1. Są tu i piękne alejki ze zróżnicowaną szatą roślinną, i ogródek jordanowski z nowoczesnym placem zabaw, i rozmaite obiekty sportowe. Park Tężniowy utworzono w 1875 r., wcielając w życie rady dra Tytusa Chałubińskiego.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja