Park Zdrojowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jest największym z parków Ciechocinka. Największym i niezwykle pięknym. Obok Parku Tężniowego z reprezentacyjnymi dla miasta tężniami, stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych w uzdrowisku miejsc spacerowych.

Park Zdrojowy założono w latach 70 XIX w. Zajmuje powierzchnię 19 ha, którą porasta cudnej urody starodrzew złożony głównie z klonów, dębów, lip i świerków, w jakim wyróżnia się pomnik przyrody – dąb szypułkowy o wysokości 22 m i obwodzie pnia sięgającym prawie 4 m. W parku rosną także kłęk kanadyjski, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy, skrzydłorzech kaukaski, tulipanowiec amerykański.

W latach 1880-81, park ozdobiła drewniana Pijalnia Wód Mineralnych. Zbudowano ją w stylu „szwajcarskim”, w formie krytej galerii spacerowej. Od wschodu posiada przybudówkę z wieżyczką, jest oszalowana deskami. Zwraca na siebie uwagę przede wszystkim elewacją zdobioną drewnianą, ażurową koronką.

W okresie międzywojennym obiekt został przebudowany. Obecnie mieści się w nim sala koncertowa i kawiarnia. Muszla koncertowa stanęła w parku w 1909 r. Zbudowano ją w nietypowym dla Ciechocinka, zakopiańskim stylu. Odbywa się w niej szereg imprez kulturalnych.

Kolejną, architektoniczną ozdobą założenia parkowego jest pochodząca z 1926 r. fontanna „Jaś i Małgosia” z gipsową figurką przedstawiającą bajkowe postacie. Stanowi ona wyjątkowo wdzięczne tło licznych fotografii z wakacji w Ciechocinku.

Mini przewodnik

Główny, największy (19 ha powierzchni) i niebywale piękny park w uzdrowisku. Został założony w latach ‘70 XIX stulecia. Zapewnia szeroką paletę opcji na wypoczynek: od spacerów po urokliwych alejkach i podziwiania niezwykłej roślinności oraz małej architektury, przez korzystanie z uroków Pijalni Wód Mineralnych i stylowej muszli koncertowej, aż po grę w tenisa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja