Biskupin

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dzięki promowi w Nieszawie można dotrzeć z Ciechocinka do położonego 27 km na południowy wschód Biskupina. W tej niewielkiej wiosce usytuowanej na malowniczych Pałukach znajduje się Muzeum Archeologiczne obejmujące najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny, wyróżniony prestiżową nagrodą w dziedzinie kultury i muzealnictwa - Europa Nostra.

Rezerwat stanowi zbudowane z drewna osiedle ludności kultury łużyckiej sprzed ok. 2700 lat. Powstało ono najprawdopodobniej w VIII w. p.n.e. Założono je na podmokłej wyspie, na Jeziorze Biskupińskim (obecnie półwysep) i nadano owalny kształt. Osadę otoczono drewniano-ziemnym wałem, w którym znajdowała się brama wjazdowa a także falochronem zbudowanym z ukośnie wbitych pali. Jej wnętrze zajmowały niewielkie domostwa usytuowane rzędowo wzdłuż wyłożonych drewnem, wąskich ulic. Przypuszczalnie mieszkało tam ok. 800-1000 osób. Wszystkie te szczegóły architektoniczne zostały w biskupińskim grodzie wyśmienicie zrekonstruowane, przy czym w miarę nowych ustaleń naukowych są one co jakiś czas zmieniane.

Zwiedzając rezerwat można przyjrzeć się eksponatom pochodzącym z czasów od epoki kamienia do średniowiecza, m.in. narzędziom rolniczym, gospodarstwa domowego, ozdobom, przedmiotom kultowym, strojom.

We wrześniu odbywa się rezerwacie trwający 9 dni Festyn Archeologiczny, podczas którego prezentowane są m.in. wczesnośredniowieczny taniec, muzyka, walki wojów, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pieczenie chleba w zrekonstruowanym, wczesnośredniowiecznym piecu, wypalanie naczyń, produkcja dziegciu i smoły drzewnej.

Dodatkową atrakcją rezerwatu jest znajdująca się u nasady półwyspu przystań statku „Diabeł Wenecki”, którym można odbyć trwający 30 minut rejs po Jeziorze Biskupińskim.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja