Toruń

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Tego miasta czerwonego jak cegła z jakiej zbudowane są niemal wszystkie jego zabytki nie można, krążąc po okolicach Ciechocinka, pominąć. Po Krakowie jest absolutną gwiazdą wśród miejscowości z największą ilością zabytków autentycznej sztuki i architektury gotyckiej w Polsce. Pozostając niezniszczonym podczas II wojny światowej, do dzisiaj szokuje swą budowlaną wyrazistością i niepowtarzalnym klimatem. W 1997 r., Toruńz uwagi na oryginalność i stan zachowania, jego średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Toruń oddalony od Ciechocinka 25 km na północny zachód wielu kojarzy się także ze słodkimi piernikami i urodzonym tu w 1473 r. znakomitym astronomem Mikołajem Kopernikiem. Pośród zabytków miasta wyróżnia się ratusz sięgający swymi korzeniami XIII w., uważany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie. Ogromne wrażenie robią monumentalne, gotyckie kościoły: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny a także zespół gotyckich kamienic mieszczańskich z XIV-XVI w., w tym Dom Kopernika z XV stulecia.

Uwagę zwracają również ruiny zamku krzyżackiego pochodzące z XIII w. oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich z basztami i bramami, budowanych od XIII do XV w.

Do Żywego Muzeum Piernika powinni zajść wszyscy smakosze charakterystycznych dla Torunia łakoci. Można tam nie tylko skosztować wybornych pierników wyrabianych według tradycyjnej receptury, ale także samemu wykonać ciasto, doprawić je i upiec.

W miejscowym Planetarium, w którym ze względu na zastosowany tam system „all-sky” pozwalający na pokrycie obrazem slajdów całej kopuły, przez co widzowie mają wrażenie bycia wewnątrz mgławic, czy gromad gwiazdowych, każdy pomyśli nie tylko o wielkim Koperniku, ale i nieskończonym, pięknym wszechświecie, który ten wspaniały astronom tak doskonale potrafił czytać.

By odpocząć nieco od wielkich wrażeń, można wybrać się do miejscowego Ogrodu Zoobotanicznego albo Szkoły Leśnej na Barbarce, gdzie w otoczeniu zadbanej zieleni warto spróbować swoich sił w parku linowym, pojeździć na rowerze albo zwyczajnie pospacerować.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja